Co jeszcze zrobić, by uczestnicy na długo zapamiętali prowadzoną przez Ciebie grę – oprócz wciągającego, angażującego scenariusza i akcesoriów?
Oto kilka przykładów prosto z sali szkoleniowej:
Fragment filmu
Zagadki kryminalne to jedna z naszych gier rozwijająca współpracę i komunikację. Uczestnicy wcielają się w dochodzeniowców mających dopaść grasujących po mieście przestępców. To niesamowite, jak krótki film sensacyjny wyświetlony przed rozgrywką, ukazujący pościg za “złymi facetami” czy przesłuchanie, wciąga uczestników w fabułę. To również podczas prowadzenia tej gry wcielam się w rolę policjanta. Mina uczestników, gdy przed rozpoczęciem zdejmuję marynarkę i ukazuję profesjonalną koszulkę – bezcenna 🙂
Samodzielnie zmontowany film
Jeden z trenerów prowadzących grę Formuła pokazał uczestnikom przed rozgrywką samodzielnie zmontowany film przedstawiający różne katastrofy ekologiczne. Wzmocnił tym samym poczucie powagi sytuacji i wprowadził w klimat zagrożenia osoby, które za chwilę miały wcielić się w role laborantów ratujących świat przed śmiertelnym zagrożeniem.
Rekwizyty
Tu ograniczeniem może być tylko wyobraźnia i… wielkość sali szkoleniowej 🙂 W przytoczonej grze Formuła, gdzie mamy role laborantów i ich szefów, prowadzący może się pokusić o przyniesienie menzurek z jakimiś kolorowymi cieczami, nałożyć biały kitel i okulary. Przyznasz pewnie, że takie gadżety nie umkną uwadze uczestników gry…
Kiedy prowadzę Mądrość słów – grę, która uczy zasad udzielania informacji zwrotnych, mam ze sobą mały bębenek djebme, którym poprzedzam ogłoszenie ważnych momentów w trakcie rozgrywki. Jest również krąg zrobiony z kamieni lub szyszek, wyznaczający obszar spotkań uczestników. Wszystko to jest spójne ze scenariuszem i podkreśla “plemienny” klimat rozgrywki. Zobacz to na poniższym filmie. Zwróć też uwagę na tę nietypową salę szkoleniową.
A może masz możliwość wyjścia z uczestnikami na zewnątrz? Niektóre z gier szkoleniowych, o ile pogoda na to pozwala, możesz przeprowadzić także w plenerze. Pisałem o tym w jednym z wcześniejszych wpisów – A może zostawić to wszystko?
Włącz muzykę zanim jeszcze zaczniesz warsztat, gdy uczestnicy schodzą się lub podczas przerwy poprzedzającej rozgrywkę. Natomiast na czas samej gry wyłącz ją.
Muzyka i dźwięk
Skorzystaj także z nagrań różnych odgłosów. Wycisz je tylko na czas rozgrywki tak, aby stanowiły dyskretne tło. My odtwarzamy np. odgłosy średniowiecznego targu przy grze Targowisko czy też odgłosy dżungli przy grze Małpi dzień.
A jakie są Twoje pomysły na zaangażowanie graczy?